Pożyczki społecznościowe: cechy, wady i zalety

Pożyczki społecznościowe: cechy, wady i zalety

Inwestowanie w ramach modelu social lending/peer to peer (z ang. pożyczki społecznościowe) przez wiele osób  zaliczane jest jako jeden z przykładów INWESTYCJI ALTERNATYWNYCH. Nic dziwnego, że w czasach niestabilnych giełd, zmieniających się przepisów oraz zawirowań na rynku walutowym nawet początkujący inwestorzy szukają coraz to nowych sposobów inwestowania.

Inwestycje alternatywne – definicja:
Niezwykle szeroka kategoria form inwestowania wykorzystująca odmienne  sposoby pomnażania kapitału niż tradycyjne (akcje, obligacje).

Inwestycje alternatywne zwykle cechują się wysoką stopą zwrotu. Umożliwiają wypracowanie zysku nawet w obliczu niekorzystnej koniunktury na rynkach finansowych.

Przykłady funduszy alternatywnych:

inwestycje w dzieła sztuki, nieruchomości, alkohol, samochody, przedmioty pamiątkowe, wierzytelności.  

Pożyczki społecznościowe – czy warto inwestować?

 

Zanim przekonamy się czy metoda jest opłacalna, prześledźmy charakterystyczne cechy, wady i zalety social lending.

CECHY SOCIAL LENDING:

 • pożyczki są udzielane między osobami fizycznymi, bez pośrednictwa banków lub innych instytucji finansowych,
 • transakcje realizowane są za pośrednictwem dedykowanych platform internetowych kojarzących pożyczkobiorców oraz inwestorów zainteresowanych pożyczaniem pieniędzy na procent,
 • poszczególne pożyczki mogą być udzielone zarówno przez jednego, jak i wielu pożyczkodawców,
 • pula pieniędzy, którą inwestor chce zainwestować z reguły dzielona jest na wiele mikropożyczek zmniejszając  przy tym ryzyko niespłacenia długu przez pożyczkobiorcę.

ZALETY SOCIAL LENDING:

 • warunki finansowe oraz stopy zwrotu są znacznie korzystniejsze niż oprocentowanie oferowane przez tradycyjne instytucje finansowe,
 • możliwość ominięcia przez pożyczkobiorców żmudnej procedury bankowej wymagającej spełnienia wielu formalności,
 • niski poziom zaangażowania kapitałowego, 
 • duży potencjał inwestycyjny dla użytkowników zainteresowanych pomnażaniem kapitału, 
 •  szybki dostęp do gotówki i większa dostępność kapitału,  
 •  możliwość ustalenia warunków udzielenia pożyczki między partnerami transakcji, 
 • duża przejrzystość metody inwestycyjnej (stopień ryzyka, skala zysku oraz warunki spłat rat regulowane są przez postanowienia podpisanej umowy),
 • duża rozpiętość kwotowa - transakcje mogą dotyczyć zarówno niewielkich kwot, jak i tych sięgających kilkudziesięciu tysięcy złotych,
 •  szansa dla kredytobiorców, których starania o uzyskanie pożyczki zostały odrzucone przez bank.

WADY SOCIAL LEDING:

 •  krótka procedura weryfikacyjna, zwiększa ryzyko inwestycyjne,
 •  brak możliwości zapewnienia inwestorowi 100% bezpieczeństwa, 
 • chęć pożyczenia większej kwoty wymaga  zawarcia transakcji z wieloma inwestorami, co zwiększa uciążliwość obsługi takiej pożyczki,
 • niskie zaufanie społeczne do tej formy kredytowania. 

Dlaczego zrywamy z tradycyjnym modelem social lending?

Branży związanej z pożyczkami społecznościowymi przyglądaliśmy  się na długo przed uruchomieniem naszej platformy. Z zaciekawieniem obserwowaliśmy pojawiających się w ostatnich latach nowych graczy, śledziliśmy zawirowania na gruncie prawnym i ze zdziwieniem przyjmowaliśmy wiadomości o wycofywaniu się z rynku zagranicznych gigantów (Smava, Lendico). W końcu postanowiliśmy się przekonać na ile ten model inwestycyjny może się okazać skuteczny.

Nawet pobieżny ocena tego tematu przybliżyła nas do wniosku, że mimo wszystko social lending nie rozwija się w Polsce tak dynamicznie, jak w innych krajach. Analiza idei inwestowania w pożyczki zestawiona z opiniami dotyczącymi social lending pozwoliły na wytyczenie nowej ścieżki działania. 

Pozwoliły również na określenie priorytetów, którymi postanowiliśmy się kierować przy tworzeniu własnej platformy inwestycyjnej.

Serwis www.rockefeller.com.pl  to przykład inwestycji alternatywnych wsparty najnowocześniejszymi rozwiązaniami branży FinTech. Wykorzystując potencjał pożyczek społecznościowych, zbudowaliśmy zupełnie nowy model inwestycyjny ograniczając ryzyko inwestycji do minimum.

Skoro już wiemy, że można zostać inwestorem, pożyczając swoje oszczędności z zyskiem, jak się do tego zabrać, by nie stracić?

W pierwszej kolejności sprawdź, jak wybrać najlepszą platformę inwestycyjną