Zanim zaczniesz inwestować, musisz o tym wiedzieć...

Zanim zaczniesz inwestować, musisz o tym wiedzieć...

Akcje, obligacje, lokaty, krypto-waluty, pożyczki społecznościowe czy inwestycje w nieruchomości? Jeśli choćby raz w życiu zadałeś sobie pytanie „w co zainwestować” lub „jak najlepiej ulokować zgromadzony kapitał”, mamy dla Ciebie złą wiadomość! Złotej metody na pomnażanie pieniędzy niestety nie ma…

 

Jedno jest jednak pewne: aby konsekwentnie się bogacić i skutecznie inwestować, należy postawić pierwszy krok. Sprawdź, czy jesteś na to gotowy!

1. Monitoruj wydatki

Jeśli chcesz posiadać kontrolę nad swoimi finansami zacznij od tego, by wydawać mniej niż zarabiasz. Kontrolowania wydatków nie musisz rozpoczynać od drobiazgowego spisywania nawet najdrobniejszych zakupów. Wystarczy, że przyjmiesz perspektywę miesięczną i określisz koszty stałe. Niepotrzebne wydatki powinny od razu rzucić Ci się w oczy. Dopiero kiedy zbudujesz finansowy fundament i jasno sprecyzujesz swój ekonomiczny punkt startu, będziesz mógł pomyśleć o dobrym ulokowaniu nadwyżek.

2. Weź pod lupę ekstra dochody

Trzynastki, urlopowe, wczasy pod gruszą a do tego nagrody, premie i świąteczne bony. Wielu z nas nie traktuje ich w kategorii pensji, mimo że stanowią istotny wkład do domowego budżetu. Przeanalizuj nadprogramowe wpływy i zastanów się, jaki procent z tej kwoty jesteś w stanie odłożyć lub zainwestować.

3. Sprecyzuj cel

Dobrze określony cel motywuje do oszczędzania, natomiast zgromadzony kapitał do inwestowania. Aby wyznaczanie celów (i późniejsze dążenie do ich osiągnięcia) było skuteczne, należy nauczyć się je właściwie formułować. Pomocna w tym zakresie będzie metoda SMART, zgodnie z którą nasze cele muszą być:

- „S” – jasno sprecyzowane (z ang. specific),

- „M” – mierzalne (z ang. measurable),

- „A” –  osiągalne (z ang. achievable) ,

- „R” – istotne (z ang. relevant),

- „T” – terminowe (z ang. time-bound).

4. Określ ryzyko jakie jesteś w stanie podjąć

Ocena ryzyka inwestycyjnego to jeden z kluczowych czynników mających wpływ na Twój zysk. Zanim zaczniesz liczyć pomnożone środki uświadom sobie, że nawet najbezpieczniejsza forma inwestowania niesie ze sobą prawdopodobieństwo straty. Pamiętaj o tym, by na agresywne działania przeznaczyć taką pulę pieniędzy, na której stratę możesz sobie pozwolić.  

5. Dokładnie zapoznaj się z produktem inwestycyjnym

W doborze odpowiedniej formy inwestowania pomoże Ci kilka pytań:

  • Jaką kwotę zamierzasz przeznaczyć na inwestycję?
  • W jakim horyzoncie czasowym spodziewasz się pierwszych zysków?
  • Czy możesz sobie pozwolić na ewentualną stratę?
  • Czy jesteś gotowy przeznaczyć swój czas na naukę inwestowania?

A jeśli ciągle masz wątpliwości: drąż, pytaj i dyskutuj. Na inwestowaniu w siebie i poszerzaniu horyzontów  nie można być stratnym.